Wiskoza – co to za rodzaj materiału

wiskoza co to

Co to jest wiskoza? Nazywana jest alternatywą dla jedwabiu, który uważany jest za szlachetną i kosztowną tkaninę. Jest to spowodowane jego wyjątkowym właściwościom, dowolności w kształtowaniu struktury oraz ponadprzeciętna grubość włókien. Wiskoza jest połączeniem  wartości lnu, wełny i bawełny. Mimo iż jest materiałem wyprodukowanym w warunkach laboratoryjnych to zawiera w sobie właściwości naturalnych włókien. 

 Wiskoza – materiał do ocieplania

Wiskoz – co to za materiał? Jest materiałem, któremu można nadawać specjalne właściwości poprzez łączenie ze sobą różnych włókien oraz poprzez różnorodne metody jej obróbki. Tkanina wiskozowa może być zarówno puszysta i gruba, przypominając tym samym wełnę dzięki czemu sprawdzi się przy produkcji swetrów, polarów czy ocieplanych bluzek i spodni na sezon zimowy lub może być połyskująca i delikatna jak jedwab. Taka opcja sprawdzi się przy produkcji sukienek, bluzek czy koszul posiadających lejącą się strukturę. Wiskoza jest materiałem chłodnym w dotyku. 

Wiskozę tworzy się z roślinnych włókien

Wiskoza jest razem z bawełną i poliestrem jednym z najbardziej popularnych materiałów, z których produkowana jest odzież. Wiskoza to tkanina zaliczana do włókien sztucznych o roślinnym pochodzeniu. Brzmi to dość enigmatycznie jednak wiskoza produkowana jest w wyniku obróbki celulozy otrzymywanej z pulpy drzewnej np.: sosny, świerku czy buku. Produkcja wiskozy jest bardzo skomplikowanym procesem polegającym między innymi na rozpuszczenie masy celulozowej w sodzie kaustycznej, czego celem jest otrzymanie alkalicznie czystej celulozy. Potem trzeba pozbawić surowic wody za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych wałków. Tak wysuszony materiał kryszy się i pozostawia na pewien czas aby w procesie utleniania zmienił kolor z białego na żółty. Ponawia się proces rozpuszczania w sodzie kaustycznej. Później z materiału pozbywa się powietrza i przeciska przez drobne sito. Tak przemieloną celulozę poddaje się działaniu kwasu siarkowego. Jest to ostatni moment produkcji. W trakcie kąpieli w kwasie siarkowym wyzwalane są włókna wiskozowe. Włókna są myte i gotowe aby poddać je kolejnym czynnościom ale już w zakładach włókienniczych, gdzie staną się powszechnie znaną tkaniną, która w niczym nie przypomina swojego początkowego stanu. Właśnie ta chemiczna obróbka polegająca na wyizolowaniu celulozy z pulpy drzewnej sprawia, iż dana tkanina jest pozyskiwanym z roślin sztucznym włóknem. Dzięki produkcji wiskozy z wykorzystaniem naturalnych składników, jest ona bezpieczna zarówno dla człowieka jak i neutralna z ekologicznego punktu widzenia. Tkanina wiskozowa zawiera w sobie właściwości tkanin naturalnych takich jak len, bawełna i wełna ale także posiada cechy tkanin syntetycznych. 

Pierzemy ją w 30 stopniach

Najlepszym sposobem, aby odpowiednio zadbać o ubrania wyprodukowane z wiskozy jest zapoznanie się z informacjami zawartymi na metce dołączonej do odzieży. Najważniejszymi aspektami jednak są pranie i prasowanie. Wiskoza jest delikatną tkaniną, którą trzeba prać w niezbyt wysokich temperaturach ( ok 30 stopni) najlepiej ręcznie bądź na najniższych obrotach bębna w pralce. Piorąc ubrania wykonane z wiskozy, należy mieć na względzie fakt, że nie powinno się prać jej z innymi materiałami, szczególnie sztywnymi jak jeans lub denim. Ubrania z wiskozy prasować należy przez inny materiał, który będzie pełnił funkcję zabezpieczającą przed wysoką temperaturą żelazka. Samo przechowywanie ubrań wykonanych z wiskozy jest bardzo proste. Wystarczy jednak pamiętać, że jest to tkanina podatna na rozciąganie i odkształcanie oraz najlepiej jest ją przechowywać na półce aniżeli na wieszaku, gdzie materiał pod wpływem własnego ciężaru zagrożony jest rozciągnięciem. 

Można ją prasować

Co prawda materiał materiałowy nierówny, ponieważ różnią się one między sobą sposobem obróbki, jednak w przypadku wiskozy można potwierdzić, że jest to dobry materiał. Charakteryzuje się on wysoką hydroskopijnością. Zadając sobie pytanie –wiskoza co to, odpowiemy prosto: wiskoza to materiał, który „oddycha” jest przewiewny i nie przykleja się do spoconego ciała, co sprawia, że to z tego powodu większość ubrań wiosennych, a także letnich jest produkowanych z tej tkaniny. Dzięki specjalnemu szyciu, w którym nitki są ze sobą przeplatane, powstaje elastyczny materiał idealnie dopasowujący się do ciała. W ogromie superlatyw, którymi możemy określić wiskozę istnieje także kilka wad. Wiskoza jest materiałem mało wytrzymałym, nieodpornym na mechacenie czy rozciąganie, dlatego najlepiej czyścić ją na sucho. Podczas procesu czyszczenia, należy pamiętać że musi być to przeprowadzane równomiernie, ponieważ materiał łatwo się odbarwia. Jest on również podatny na zagniecenia, które nie da się wyeliminować inaczej niż prasując tkaninę. 

Odpowiedź na pytanie: woskoza co to jest więc złożona. Materiał dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu jest coraz częściej wybierany przez producentów odzieży oraz projektantów mody. Użycie tańszego materiału o wyglądzie zbliżonym do wełny czy satyny przekłada się na obniżenie cen produktów, dzięki czemu grupa docelowa odbiorców zwiększa się. 

Producenci wykorzystują fakt, iż bardzo łatwo da się ją łączyć z innymi materiałami dzięki czemu powstają materiałowe hybrydy, wyposażone w szereg właściwości takich jak miękkość czy delikatność. Wszystko zależy od wyobraźni oraz kreatywności producentów oraz możliwości i zasobów, którymi dysponują. 

Wiskoza się nie gniecie

Przy odpowiedniej pielęgnacji tkaniny może ona służyć w dobrym stanie przez wiele lat.  Z pewnością za wiskozą przemawia to, że jest materiałem bezpiecznym dla środowiska (przy jego produkcji nie są emitowane duże ilości środków chemicznych oraz jest produktem biodegradowalnym), człowieka oraz jest materiałem, który jest komfortowy w użytkowaniu. Należy jednak wybierać wiskozę produkowaną w sposób odpowiedzialny, aby nie przyczyniać się do deforestacji oraz do wyzyskiwania taniej siły roboczej w wielkich fabrykach ubrań mieszczących się głownie w krajach azjatyckich.Podsumowujac: wiskoza, czy to dobry materiał? Materiał ten możemy obecnie spotkać na każdym kroku, jest on wyjątkowo ceniony ze względ na swoje podobieństwo do jedwabiu.

Rekomendowane artykuły