Sprawdzone domowe sposoby na naostrzenie nożyczek

jak naostrzyć nożyczki

Wiele osób zastanawia się, jak naostrzyć nożyczki, dzięki czemu znacznie przedłuży się ich przydatność. Najprościej jest to zrobić za pomocą specjalnej ostrzałki, którą da się kupić na przykład w sklepie internetowym z przyrządami krawieckimi. Czasem jednak nie ma się dostępu do profesjonalnego sprzętu, a istnieje pilna potrzeba skorzystania ze sprawnego ostrza. Co w takiej sytuacji powinno się zrobić?

Jak naostrzyć nożyczki domowym sposobem?

 Warto skorzystać z banalnego wręcz patentu, który stosowany jest już od pokoleń. Wymaga on bowiem jedynie posiadania w mieszkaniu folii aluminiowej, jaką przechowuje praktycznie każdy. To dlatego metoda ta cieszy się aż tak ogromną popularnością. Cała technika opiera się na tym, że kawałek tejże folii składa się kilkukrotnie, co pomaga uzyskać o wiele grubszą warstwę. Kolejny krok to pocięcie uzyskanego materiału w długie oraz cienkie paski, z wykorzystaniem stępionych już nożyczek. Będą się bowiem one ostrzyć samoistnie, gdy zaczną przecinać folię. Im więcej wykona się ruchów, tym większą ostrość się uzyska. Najlepiej wykonywać takie manewry, jakie szlifują ostrza równomiernie, z oczywistych powodów. Wiele osób zastanawiających się, jak naostrzyc nozyczki, wybiera ten nieskomplikowany, efektywny oraz wyjątkowo szybki sposób.

Jak naostrzyć nożyczki fryzjerskie?

Praca fryzjera bez odpowiednio ostrych nożyczek potrafi być niezwykle ciężka, a niekiedy wręcz niemożliwa do wykonania. Czasem bowiem trzeba zrobić wyjątkowo precyzyjne cięcie, a to pociąga za sobą konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu. Tylko dzięki temu uzyska się profesjonalny efekt na włosach. Jak naostrzyć nożyczki fryzjerskie, gdy niestety nie ma się do tego specjalnej ostrzałki?

I w tym wypadku można wykorzystać niezawodne od lat, domowe sposoby. Wystarczy posiadać papier ścierny, najlepiej cechujący się gradacją od 200 do 150. Arkusz składa się tak, aby warstwa ścierna znalazła się od zewnętrznej strony. Potem tnie się materiał w cienkie oraz długie paski, identycznie jak w przypadku folii aluminiowej. Przeważnie wystarczy od 10 do 20 ruchów, aby naostrzyć nożyczki. Na koniec przeciera się je za pomocą wilgotnej ściereczki i sprawdza efekt swojej pracy na włosach. Z pewnością odczuje się ogromną różnicę.

Jak naostrzyc nozyczki bez niszczenia materiału

 Czy istnieją jeszcze jakieś alternatywne sposoby, jak naostrzyć nożyczki domowym sposobem, ale bez marnowania folii oraz papieru? Oczywiście, że tak! Przedstawiona poniżej metoda wymaga jednak ostrożności i wyczucia, aby nie zrobić sobie przez przypadek krzywdy.

Otóż wystarczy znaleźć szklany słoik, ewentualnie butelkę. Następnie należy wykonywać takie ruchy nożyczkami, jakby chciało się je przeciąć. Jeżeli użyje się zbyt wiele siły, to nie sprawi to, że naostrzą się one lepiej, dlatego nie powinno się przesadzać z naciskiem. Ruch powinien cechować się subtelnością i polegać na polerowaniu za pomocą ostrza powierzchni szklanego przedmiotu. Sukces przy stosowaniu tej metody zależy przede wszystkim od tego, aby z wyczuciem zamykać oraz otwierać nożyczki na szkle. Po zakończeniu ostrzenia trzeba dokładnie przetrzeć ostrza, ponieważ nie mogą na nich zostać szklane drobinki.

Jak naostrzyć nożyczki bezpieczniejszym sposobem?

Oczywistym jest, że nie każdy chce ryzykować skaleczenie, zwłaszcza przy braku odpowiednich umiejętności manualnych, czy też dostatecznego wyczucia. Warto więc wspomnieć o kolejnej metodzie, jaka nie jest aż tak niebezpieczna. Zamiast szklanego słoika lub butelki wykorzystuje się bowiem grubą igłę, gwóźdź albo śrubokręt, czyli przedmioty, które praktycznie każdy przechowuje w swoim mieszkaniu. Używa się w tym przypadku podobnej techniki, czyli wykonuje subtelne, dokładne ruchy, mające imitować próby cięcia wymienionych przedmiotów. Pręt powinno się podcinać prostopadle na całej długości ostrzy, aby uległy identycznemu naostrzeniu. Im dłużej się to robi, tym efekt będzie lepszy. Po naostrzeniu mogą jednak pojawić się metalowe opiłki, które należy starannie usunąć z ostrzy.

Alternatywne sposoby

Trzeba również wspomnieć, iż w roli ostrzałki może się całkiem dobrze sprawdzić pilnik do paznokci. Nie jest to jednak zbyt efektywna metoda, ale jeżeli nie istnieje żadna alternatywa, to także warto się na nią zdecydować. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tak potraktowany pilnik nie będzie się już później nadawał do piłowania paznokci. Najlepiej więc wybrać zbędny przedmiot, który i tak planowało się w najbliższym czasie wyrzucić.

W przypadku odkażania oraz czyszczenia nożyczek niezwykle często wykorzystuje się właściwości, jakie posiada alkohol. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki takiemu działaniu mogą się one stać trochę ostrzejsze niż przed usuwaniem zanieczyszczeń. Wystarczy zanurzyć je w alkoholu, po czym oczyścić ostrza z użyciem, wacika, szmatki, czy też ręcznika papierowego. Metoda ta jak ostrzyć nożyczki nie przynosi może spektakularnych efektów, ale często stosowana pozwala na utrzymanie świetnego stanu nożyczek.

Rekomendowane artykuły