Poradnik: jak przyszyć guzik

jak przyszyć guzik

Jak przyszyć guzik? Ręcznie. Wystarczy nitka i igła, aby móc poradzić sobie z tym problemem. Wystarczy tylko naprzemiennie przekładać igłę z nitką przez materiał i dziurki znajdujące się w guziku. Wyjątkiem są sytuację, kiedy ma się do czynienia z guzikiem o innej budowie (np. grzybek). Nie trzeba jednak się tego bać. Przyszycie guzika to wyjątkowo łatwa sprawa, której nawet każdy mężczyzna jest w stanie podołać.

Jak przyszyć guzik z uszkiem?

Uwaga! Może niektórym osobom takie działania jawić się mogą jako najgorszy koszmar (igła z nitką? no way!), jednak nie można się do tego tak nastawiać. Przyszycie guzika to kwestia maksymalnie pięciu minut. Ubrania nie trzeba oddawać do profesjonalnej krawcowej, ponieważ będzie można z tym poradzić sobie samodzielnie. Do tego takie działania nie będą generować dodatkowych kosztów. Niezbędne są tylko:

  • nitka
  • igła

Jak przyszyć guzik z uszkiem? Jak sama nazwa wskazuje – z tyłu posiada on taki półokrąg, który w kształcie przypominać może uszko. Do jego przyszycia potrzebna jest igła z nitką w dopasowanym kolorze. Niektórzy biorą także białą kredę(taką, którą bez trudu będzie można usunąć z ubrania), aby łatwiej im było wyznaczyć miejsce, gdzie guzik ma się znaleźć. Igłę z nitką należy wbić w materiał. Potem nitkę należy przeciągnąć przez uszko i znowu przez materiał. Tylko że tym razem należy całość porządnie ściągnąć. Tak, aby nie było obaw, że guzik będzie luźno latał, tworząc nieestetyczny efekt. W następnym kroku należy kilkakrotnie nitkę przeciągnąć na linii uszko-materiał. Dzięki temu zyska się pewność, że guzik nie będzie miał szans na oderwanie. Na samym końcu, pod spodem (w miejscu niewidocznym dla oka ludzkiego), należy zawiązać nitkę na supełek. Dopiero potem można ją odciąć, ciesząc się z samodzielnie wykonanej czynności. Guzik znalazł się już na miejscu.

Jak przyszyć guzik z 4 dziurkami?

Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od potrzeb danego użytkownika. Istnieją bowiem dwie szkoły, które mówią, że tego typu guziki należy przyszyć na krzyż lub podwójnie – dwie dziurki od góry  dwie dziurki od góry. Jeżeli dany element garderoby ma więcej guzików, warto sprawdzić, jak są przyszyte pozostałe guziki, aby można było uzyskać jednakowy efekt.

Jak przyszyć guzik z 4 dziurkami? Od wyboru igły z nitką w odpowiednim kolorze. Śmiało można powiedzieć, że każde przyszywanie guzika rozpoczyna się od tego właśnie elementu. Tak, aby nitka nie odstawała od kolorystki ubrania. Wyjątkiem są te elementy, które stawiają na kontrast. Przyszywanie tego guzika rozpoczyna się od „zakotwiczenia” igły. W tym celu należy przełożyć nitkę od spodu na zewnętrzną stronę. W tym momencie można już nałożyć guzik z jedną dziurką. Potem trzeba igłę przełożyć przez dziurkę sąsiednią lub tą na krzyż – wszystko uzależniona jest od wybranej metody – wbijając się tym samym w materiał. W ten sposób guzik powoli znajduje się już na swoim miejscu. Następne kroki polegać będą na przekładaniu igły przez kolejne dziurki. Należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze – przekładanie nitki po kolei przez kolejne dziurki. Tak, aby nitka mogła rozłożyć się w równomierny sposób. Po drugie – mocne ściągnięcie materiału, aby guzik tkwił sztywno w wyznaczonym miejscu. Na sam koniec, od strony zewnętrznej, warto nitkę kilka razy owinąć od spodu guzika, aby wzmocnić tym samym całą konstrukcję, wbijając się finalnie znowu po stronie wewnętrznej, zawiązując supełek i odcinając nitkę.

Jak przyszyć guzik do spodni?

W tym momencie faktycznie warto mieć przy sobie kredę. Tak, aby nie celować guzikiem na chybił trafił, ponieważ może się okazać, że guzik zostanie nieprzyszyty w nieprawidłowym miejscu. W szczególności, jeżeli ktoś musiałby zwęzić swoje spodnie. Jak przyszyć guzik do spodni? Należy w pierwszej kolejności założyć spodnie, dzięki czemu na sobie będzie można wyznaczyć miejsce, gdzie guzik faktycznie powinien się znajdować.

Potem – jak w poprzednich przypadkach – należy ponownie zahaczyć igłę o materiał. Każdorazowe przyszycie guzika zawsze rozpoczyna się od strony wewnętrznej na zewnątrz. Nigdy nie można zacząć tego w drugą stronę. Co robić dalej? Wszystko uzależnione jest od tego, z jakiego rodzaju guzikiem ma się do czynienia – z dwoma dziurkami, czterema. Za każdym razem trzeba jednak zadbać o to, aby guzik się nie przesuwał. To dlatego, jeżeli nitka zostanie przełożona przez dwie dziurki, uszko, należy igłę z nitką porządnie ściągnąć, aby całość tkwiła już nieruchomo w jednym miejscu. Ważne jest również to, aby zawsze na sam koniec zrobić pętelkę przed odcięciem nitki.

Jak przyszyć guzik na stopce?

Ta metoda jest dobra, ponieważ pozwala na największą dokładność. Jednak w tym momencie potrzebne są dwie rzeczy. Pierwsza – maszyna do szycia. Jednak żadna maszyna nie będzie w stanie prawidłowo przyszyć guzika, jeżeli nie zostanie wyposażona w dedykowaną stopkę. To właśnie ta druga rzecz, która jest koniecznie potrzeba. Tego typu działania wymagają nieco czasu, więc niektórzy rezygnują z tego, decydując się na ręczne przyszycie guzika. Jak przyszyć guzik na stopce?

Decydując się na maszynę, należy zadbać o to, aby od spodu znalazła się odpowiednia zaślepka. Potem można dopiero ułożyć wybrany materiał. Na to guzik, stopka i można działać. Nie można przy tym zapomnieć o tym, że ważne jest także dobranie dedykowanego ściegu, jeżeli ma zostać również osiągnięty efekt wizualny. Dobry ścieg pozwala także na odpowiednie umiejscowienie guzika – jeżeli chodzi o dziurki. Krawcowe polecają ścieg, jaki nazywany jest zygzakiem. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, jeżeli chodzi o zetknięcie igły z guzikiem. Jeżeli te dwie rzeczy się ze sobą spotkają, może dojść do złamania igły lub uszkodzenia guzika.

Jak przyszyć guzik grzybek? Podobnie jak to jest w przypadku guzika z uszkiem. Z tą jednak różnicą, że na wierzchu ma się do czynienia z kopułką, która w swoim kształcie przypomina grzybek. Jednak i z nim będzie można sobie z łatwością poradzić.

Teraz już wszyscy będą wiedzieć, że przyszycie guzika nie będzie dla nikogo ogromnym wyzwaniem.

Rekomendowane artykuły