vNowoczesny sweter w wybranych przez ciebie kolorach. Beret, o którym zawsze marzyłaś. Wystarczą tylko dwa druty, chwila ciszy i skupienia, a twoje wymarzone ubrania zaczną tworzyć się tuż pod twoimi palcami! Wystarczy trochę cierpliwości, a szybko dowiesz się jak zrobić szalik i czapkę na drutach z żyłką, lub bez, bądź nauczysz się jak zrobić swój wymarzony sweter na drutach bez zszywania.
Dlaczego warto robić na drutach? Ponieważ wyroby spod własnej ręki są unikatowe i niepowtarzalne, a to właśnie ubrania w szczególności mogą podkreślić twoją indywidualność. Nigdy nie jest za późno aby wziąć kontrolę nad swoją szafą i stworzyć ubrania w kolorach i kształtach, o której do tej pory jedynie się śniło.
Czy jest to trudne? Nie! Wystarczy opanować parę podstawowych zasad i pojęć przedstawionych poniżej, aby móc uczyć się od artystów publikujących swoje wyroby. Gdy nauczysz się tych podstaw, puff! Jesteś w stanie odwzorować dzieła, które przykuwają twoje oko.
Najpierw był drucik, później włóczka
Zacznijmy od samych podstaw jak robić na drutach – drutów. Odpowiednie ich dobranie jest kluczowe w porządnie wykonanym dziele, ale również istotna w ich doborze jest twoja wygoda. Pamiętaj, że szydełko będziesz trzymać wiele godzin w palcach. Dlatego warto wybrać się do lokalnej pasmanterii aby obejrzeć dostępne szydełka, zważyć je w dłoni, niczym w sklepie Ollivandera, aby wraz ze swoją różdżką do dziergania rozpocząć magiczną przygodę robienia na drutach! Jeśli jednak wolisz zamówić druty poprzez Internet, najpopularniejszymi wśród dziergaczy są druty od producentów Drops, KnitPro, HiyaHiya. Ważne jest aby zakupić na sam początek jedną parę drutów i zobaczyć jak się nią pracuje. Cena tych lepszej jakości wacha się od 20 do 50 złotych.
Najlepsze druty do ćwiczeń to takie, które posiadają żyłkę 80 cm, są drewniane, w rozmiarze 4,00 – 6,00 mm.
Jaka włóczka do jakiego projektu?
Odpowiednio dobrana włóczka to spokojne nerwy. Zanim jeszcze zaczniesz swój pierwszy projekt musisz dobrać odpowiednią grubość, oraz odpowiedni rodzaj włóczki. Jeśli chcesz zrobić szalik na drutach, musisz wiedzieć jaka włóczka będzie do tego idealna. Poniżej znajduje się spis pokazujący jak dużo włóczki potrzeba na twój projekt.
Szalik:
Włóczka cienka – 480/750 metrów
Włóczka średnia – 340/480 metrów
Włóczka gruba – 220/350 metrów
Czapka:
Włóczka cienka – 220 /290 metrów
Włóczka średnia – 180/210 metrów
Włóczka gruba – 115/130 metrów
Sweter:
Włóczka cienka – 1600 /2400 metrów
Włóczka średnia – 1020/1400 metrów
Włóczka gruba – 750/1020 metrów
Długość i grubość włóczki zawsze podawane są na banderoli oplatającej włóczki. Podane są tam też inne, równie ważne informacje, jak te dotyczące prania danej włóczki, jej numer, oraz waga. Często również podane są tam zalecane rozmiary drutów.
Jak zrobić szalik na drutach wzory – czyli gdzie szukać inspiracji do tworzenia projektów
Chcesz od razu dowiedzieć się jak zrobić szalik na drutach i wzory są dla Ciebie ważne? Bez problemu! Zacznij zatem od znalezienia odpowiedniej inspiracji – poszukiwania możesz zacząć na portalu YouTube, gdzie każdy wzór podparty będzie filmikiem instruktażowym, oraz informacjami ile i jakiej włóczki potrzebujesz. Pinterest jest znakomitym portalem, dzięki któremu możesz wyrobić sobie gust dotyczący robótek. Pinterest zawiera nieskończone ilości postów z wydzierganymi przez artystów produktami, zawierającymi odnośniki do filmików i blogów o tej samej tematyce. Blogi internetowe to równie bogate źródło wiedzy i inspiracji – na nich wiele dziergaczy przedstawia kompleksowe i szczegółowe tutoriale dotyczące robienia na drutach.
Obejrzałaś parę tutoriali dotyczących robienia na drutach i dobrałaś odpowiednią włóczkę do swojego projektu i drutów, które posiadasz. Teraz czas na dzierganie!
Pierwszymi krokami jest opanowanie:
- nabierania oczek,
- przerabiania oczek prawych i lewych,
- dobierania i odejmowania oczek,
- zamykania oczek.
Z tymi umiejętnościami opanowani, warto nauczyć się paru pojęć, które ułatwią ci zrozumienie każdego projektu znalezionego w Internecie, szczególnie gdy porady dotyczące owych projektów napisane są w języku angielskim.
Cab – żyłka
St/stitch – oczko, ścieg
8CB – przykładowo oznaczają ilość oczek do skrzyżowania – tutaj jest ich 8. C oznacza warkocz – wszystkie krzyżowane oczka przerabiamy na prawo. B mówi, że drut pomocniczy trzymamy z tyłu
8CF – podobnie jak w poprzednim, drut pomocniczy trzymamy tutaj z przodu
CB4 – klasyczny warkocz
CH/chain – łańcuszek
G st/garter stitch – ścieg francuski
Hook – szydełko
Lp/loop – pętelka
Pattern – wzór
Row – rząd
Opp/opposite – odwrotnie
Czas zacząć szydełkowanie! Porady dla pierwszych projektów
Mtoda nazwana jest metodą bezszwową, gdy sweter robi się w jednym kawałku – do tego najpopularniejszymi są druty z żyłką. Taki rodzaj swetra robi się od góry – golfa/dekoltu na dół. Należy zatem najpierw wykonać brzeg wokół szyi nabierając i zamykając oczka. Następnie dobieraj oczka tworząc karczek. Gdy osiągnie on chcianą przez ciebie długość (pamiętaj, aby swoje projekty na bieżąco mierzyć na sobie), podziel oczka pomiędzy tułów i rękawki, które będziesz przerabiać osobno. Warto zacząć od swetra typu reglan – jest on najbardziej przyjaznym dla początkujących fasonem swetra!
Jak zrobić czapkę z żyłką?
Do projektu ja zrobić czapkę z żyłką najlepiej jest zakupić jeden motek włóczki, np. Lana Grossa Olympia, w komplecie z nią drutów z żyłką np, knit pro Natural prym z żyłką 60 cm, druty 8 mm. Podstawowymi pojęciami do opanowania w przypadku tego projektu jest narzucanie oczek – robienie czapki składa się głównie z narzucania oczek na prawo. Przy nakładaniu oczek na drut najważniejszym jest lekkie i równomierne dociskanie ich, przez to projekt wyjdzie bez nierówności. Takich prostych oczek należy zrobić aż 76, i zacząć przerabianie – możesz przerobić pierwsze oczko wraz z pętelką aby mieć pewność, że projekt na pewno porządnie się scali. Tak robimy pierwsze rzędy i robimy je tak długo, aż uznamy że rozmiar czapki nam odpowiada.
Jak zrobić sweter na drutach bez szywania żeby nie zapomnieć jak to się robi?
Robienia na drutach nie zapomina się, tak jak jazdy na rowerze. Zrelaksuj się – wybierz filmiki instruktażowe, które szczegółowo tłumaczą jak robić na drutach i nie zniechęcaj się – na pewno znajdziesz film instuktażowy jak zrobić sweter na drutach bez zszywania! Nie ważne jak często wracasz do swojego projektu, możesz uczyć się tego powoli, lub szybko, najważniejsza w dzierganiu jest cierpliwość!