Filcowanie jest to hobby, które cieszy się coraz to większą popularnością. Miłośnicy rękodzieła z filcu potrafią zrobić prawdziwe cuda. Począwszy od biżuterii, ubrań, np. szalików, czapek czy rękawiczek, po sukienki, spódnice czy koszulki. Wcale, im nie są obce pluszaki czy figurki. Nie mają żądnych ograniczeń, potrafią stworzyć, to na co mają ochotę. Wyobraźnia jest wielka i nieograniczona.
Czym jest filc?
Filc to jeden z najstarszych wyrobów włókienniczych. To zbita masa splątanych ze sobą włókien. Najczęściej się wykonuje go z włókna roślinnego oraz zwierzęcego. Czasami zdarza się, że producenci dodają do tego jeszcze włókna sztuczne, ale są to mniejsze ilości. Filc wełniany jest tradycyjnym materiałem naturalnym. Dodatkowo jest to materiał nieszkodliwy dla środowiska. Należy, brać pod uwagę, również to, że filc jest materiałem łatwopalnym.
Filcowanie wełny, jak każde inne hobby, pozwala uspokoić organizm oraz się wyluzować, oddalić złe myśli, bądź problemy. Wyróżniamy dwie metody filcowania jest to filcowanie na mokro i filcowanie na sucho.
Filcowanie na sucho
Ta metoda jest odpowiednia, wtedy gdy chcemy zrobić jakieś formy w 3D, zbite ze sobą, np. stworzyć różne figury bądź pluszaki. Wykorzystujemy do tego wełnę czesankową. Należy, podzielić ją na mniejsze części, za pomocą rozrywania, a następnie przy pomocy igły, nakłuwać tworząc pożądany kształt. Najlepiej zacząć od największego i najważniejszego elementu, np. w przypadku pluszaka, od głowy, bądź tułowia. Kolejnym krokiem jest przytwierdzanie kolejnych elementów. Czynność, powtarza się, aż do osiągnięcia zadowalającego efektu.
Filcowanie na sucho wzory
Na sucho filcować możemy, również jakieś dodatki czy biżuterię, np. kolczyki czy naszyjniki, które będą świetnym okazem na prezent. Różnorodne wzory, np. kwiatki, figury geometryczne, serduszka, paski, kropki i wiele innych, będą dawały niesamowite wykończenie naszej pracy. Taki handmade, ceni się wyżej niż rzeczy kupione w sklepie.
Filcowanie na sucho zwierzątka
Filcowanie zwierzątek na sucho jest bardzo popularne na tiktoku. Wiele doświadczonych osób, robi bardzo piękne, estetyczne prace. Filmują, cały proces tworzenia oraz promują się, bądź swój mały biznes. Na filcowaniu można zarabiać, tak jak na innym hobby.
Filcowanie na mokro
To technika do tworzenia zarówno form płaskich, jak i form 3D. Opiera się na tym, że należy łączyć poszczególne pasma wełny, za pomocą ugniatania, masowania czy rolowania. Używa się do tego wyłącznie rąk. Nie ma potrzeby używania igły. Jak sama nazwa wskazuje, wełnę trzeba uprzednio zmoczyć, więc do tego będzie potrzebna woda. Doskonałym pomysłem będzie użycie tryskacza, który pozwoli równomiernie nawilżyć całą powierzchnię wełny. Tak naprawdę, to od nas zależy, jakich materiałów użyjemy w tym filcowaniu. Bez problemu, możemy użyć wałka, aby odcisnąć dużą płaską powierzchnię, albo folii bąbelkowej, po to by, zwiększyć nacisk. Całość należy pozostawić do wyschnięcia.
Zdecydowanie jest to metoda, która uczy cierpliwości i wytrwałości. Samo czekanie na wyschnięcie, materiałów może nas irytować. Zawiera o wiele więcej kroków niż filcowanie na sucho.
Filcowanie wełny, jaka najlepsza ?
Do filcowania wełny używa się szorstkiej i grubej wełny. Najbardziej odpowiednia będzie wełna australijska warstwowa. Jak sama nazwa wskazuje, ułożona jest ona warstwowo. Dostępna w różnej gamie kolorów. Natomiast do filcowania na mokro poleca się używania delikatnej wełny, ponieważ o wiele łatwiej się filcują i przyśpieszają ukończenie projektu, tutaj dobrą opcją będzie wybranie wełny merynos australijski. Do produktów, takich jak ubrania czy szaliki wybiera się bardzo przyjemny materiał w dotyku, gdyż ma on styczność z ciałem człowieka. Jeśli przyjdzie Wam do głowy myśl, stworzenia torebki z wełny, bo można. Należy wziąć pod uwagę inny materiał, znacznie twardszy. Filcowanie takiej torebki będzie cięższe, jednak będziemy pewniejsi, że w przyszłości szybko nam się nie zniszczy. Najlepszą wełną do tego procesu będzie wełna naturalna. Wniosek jest taki, że należy samodzielnie przeczytać lub pomyśleć jaka wełna będzie najlepsza dla filcowania określonej rzeczy.
Na rynku istnieje również wełna zgrzebna, filcuje się nią łatwo i przyjemnie, zarówno na mokro jak i sucho, jednak nie da się uzyskać równych struktur. Ta wełna, nadaje się do wykańczania procesów. Przez swoją nierówność doskonale robi efekty malarskie, rozpływające się. Wełnę zgrzebną można wykorzystać do ozdabiania bombek styropianowych lub w celach stworzenia obrazu za pomocą wełny.
Jak nauczyć się filcowania? – filcowanie dla początkujących
Filcowanie dla początkujących, wcale nie jest takie trudne jak się wydaję. Jest to niedrogie hobby, dlatego każdy może spróbować sił w tej dziedzinie. Na internecie jest mnóstwo kursów czy warsztatów z filcowania, zarówno na sucho, jak i mokro. Na Youtube znajdują się filmiki, które pokazują krok po kroku, jak wykonać dany przedmiot. W miarę nabywania doświadczenia, pomysły i sposoby same przyjdą do głowy. Dodatkowo, amatorzy mogą przeczytać w internecie, najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu. Z filcowaniem trzeba się oswoić, więc przede wszystkim nie należy rzucać się na głęboką wodę. Zamiast filcowania długich szali, najpierw wybierz małą, przystępną formę. W miarę zdobywania wiedzy i doświadczenia stale podwyższaj swój poziom. Nie poddawaj się i dąż do perfekcji.