Maska
polka.pl
Akcja prospołeczna

Dlaczego trzeba prać maseczkę w wysokiej temperaturze

Dlaczego maseczkę trzeba prać w wysokiej temperaturze, jeśli ręce wystarczy umyć wodą i mydłem?

Takie pytanie dostaliśmy od was kilka razy, dlatego przeszukaliśmy artykuły naukowe i spróbujemy na to pytanie odpowiedzieć.

Podczas epidemii koronawirusa zaleca się częste mycie rąk. Wystarczy myć ręce ciepłą wodą z mydłem, płyny dezynfekcyjne nie wykazują większej skuteczności w niszczeniu wirusa. Jak to możliwe? Jak to działa?

Mydło składa się z hydrofobowych molekuł, które tworzą tzw micelle czyli coś w rodzaju klatki wokół wszelkich drobinek znajdujących się na rękach, co ułatwia zmywanie cząsteczek, w tym wirusów z powierzchni skóry. Do mechanicznego zmycia wystarczy ciepła woda, która wzmaga działanie mydła, optymalny czas mycia rąk to minimum 20-30sekund. Ponadto hydrofobowe molekuły mydła poza oddzielaniem drobinek od skóry mają tendencję do rozbijania powłok lipidowych, a taką powłoką jest otoczony koronawirus. To oznacza, że mydło może nie tylko zmywać ale też niszczyć niektóre wirusy (np. koronawirusa).

W przypadku prania maseczek sytuacja wygląda inaczej, wirusy i inne mikroorganizmy nie mogą zostać zmyte z porowatej, trójwymiarowej struktury jaką jest np bawełna, tak jak to ma miejsce w przypadku powierzchni gładkich jak skóra rąk, czy powierzchnie metalowe. Detergent potrzebuje więcej czasu, żeby dostać się do wnętrza włókien i oczyścić je. Detergenty używane w domowych warunkach mają działanie głównie enzymatyczne - działają na zabrudzenia, ale nie na mikroorganizmy. Dlatego musimy działać wysoką temperaturą. Minimalną dawką temperatury, która niszczy koronawirusa jest według badań 60C przez 30 minut. Wyższa temperatura daje większą pewność, że zostaną zniszczone także inne mikroorganizmy. Stosowana zazwyczaj temperatura 40C jest zbliżona do temperatury człowieka i jest idealna do namnażania się bakterii.

Zużytą maseczkę powinno traktować się jako materiał skażony np. ubrania szpitalne. Wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie oraz badania pokazują, że pranie powinno odbywać się osobno od innych ubrań, w wyższej temperaturze i po wypraniu najlepiej maskę wyprasować. Wtedy na pewno ubrania są wolne od mikroorganizmów.

Dlaczego nie wystarczy maseczki wyprać w 40 stopniach a potem wyprasować? Podczas prania w 40 stopniach nie są niszczone wirusy ani bakterie, jest to idealna temperatura do namnażania się bakterii, które po wyjęcia prania z pralki zostają w środku pralki i dalej się mnożą. Przy kolejnym praniu dostają się w sporych ilościach do ubrań.

Istnieją oczywiście także inne możliwości, jak prać maseczki - można je wygotować albo prać ręcznie. Cały czas musi zostać zachowana min. temperatura oraz czas prania, żeby mieć pewność, że mikroorganizmy zostały zniszczone. Odkażania maski w piekarniku nie polecamy, wirus oczywiście zostanie przy wystarczającej temperaturze zniszczony, jednak koszulek czy bielizny też nie "pierzemy" w piekarniku. Nie chodzi tylko o uśmiercenie mikroorganizmów, ale także o brud, ślinę, martwe bakterie.

Źródła: https://globalhandwashing.org/how-washing-hands-with.../ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3037063 /https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4672060 /https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4229498/

Strona zaprojektowana dzięki wsparciu firmy:
Wszelkie prawa zastrzeżone przez MaskaPolka.pl | 2020
Społeczność w maskach