Maska
polka.pl
Akcja prospołeczna

Dlaczego powstała Maska Polka? Kim jesteśmy?

Witajcie, stworzyliśmy tę stronę, żeby przekonać Was, jak ważne jest stosowanie maseczek w czasie epidemii koronawirusa. Jesteśmy oboje lekarzami i z niepokojem obserwujemy rozwój pandemii w Polsce i na całym świecie. W wielu krajach, np. w ojczyźnie Šárki - Czechach, wprowadzono już nakaz noszenia maseczek poza domem. U nas niestety zakazano wchodzić do lasów.

Po pierwsze, najważniejszymi rzeczami, o jakich musimy pamiętać, jest ograniczenie kontaktów (social distancing) oraz odpowiednia higiena. Zauważcie, jak szybko rozwija się sytuacja, jak często zadajemy sobie pytanie „Gdybyśmy tylko wcześniej zareagowali?”

Po drugie, chcemy zachęcić Was do stosowania maseczek, jeśli już musicie opuścić swoje miejsce zamieszkania. Dlaczego? Żeby chronić się wzajemnie.

Fakt nr 1. Jak wiadomo, nowy wirus potrafi zarażać, zanim pojawią się objawy infekcji, ponadto prawie połowa osób przechodzi infekcję bezobjawowo lub z minimalnymi objawami.

Fakt nr 2. Wirus głównie roznosi się drogą kropelkową podczas kichania i kaszlu, nawet prosta maseczka z bawełny zatrzymuje kropelki..

Fakt nr 3. Maseczka bawełniana chroni inne osoby w otoczeniu, ale nie gwarantuje ochrony właściciela. Dlatego ważne jest, żeby wszyscy je stosowali. Wtedy ryzyko zakażenia znacznie się obniża.

Fakt nr 4. Maseczki profesjonalne typu FFP2 i FFP3 chronią ich właścicieli, ale według zaleceń powinny być stosowane przez osoby najbardziej narażone, np. personel medyczny pracujący z chorymi na CoVid-19.

Fakt nr 5. Obecnie nie starczy maseczek dla wszystkich.

Dlatego potrzebujemy jak najwięcej rąk do pracy. Odkurzmy maszyny do szycia, dzielmy się materiałami i zamaskujmy całą Polskę.

Wojtek i Šárka Soleccy

Strona zaprojektowana dzięki wsparciu firmy:
Wszelkie prawa zastrzeżone przez MaskaPolka.pl | 2020
Społeczność w maskach